Łuparka do drewna czy i jaką wybrać?
   11/25/2019 00:00:00    0 Comments
Łuparka do drewna czy i jaką wybrać?

Jak działa łuparka do drewna? Jak zrobić łuparkę do drewna? Gdzie kupić łuparkę do drewna? Czy wypożyczyć łuparkę? Możemy sobie zadawać wiele pytań i na każde z nich postaram się odpowiedzieć. 

Działanie łuparki jest bardzo proste, rozróżniamy łuparki pionowe, poziome, świdrowe, do ciągnika, do koparki. Jak widzicie jest kilka rodzai. Skupimy się na łuparce pionowej oraz poziomej ponieważ są to najbardziej popularne maszyny na rynku. Łuparka pozioma do 1000 zł to najprostsza najmniejsza łuparka do pracy przydomowej. Taką łuparkę polecam jak ma ktoś dosłownie kilka m3 do połupania. Pamiętajmy, że nie są to łuparki wyczynowe i przeważnie osiągają nacisk max 7 ton przy zasilaniu 230 V ( gniazdko w każdym domu). Są też łuparki pionowe , większe od poziomych i bardziej profesjonalne. Największa łuparkę o faktycznych parametrach jaka znalazłem to łuparka pionowa 10 ton nacisku przy zasilaniu 230 V. J

Jak zbudować łuparkę?

Wszystkie potrzebne materiały znajdziecie na youotubie, można zrobić łuparkę z felgi, łuparkę z przekładnią, z piłą, z podajnikiem, łuparka do drewna z silnika od pralki, łuparka spalinowa jest wiele sposobów. Zachęcam osoby które mają więcej czasu niż inni do budowy takiej maszyny wg. posiadanych materiałów z których można ją zbudować oraz potrzeb:)

Gdzie kupić łuparkę do drewna?

Najlepiej pójść do profesjonalnego sklepu gdzie sprzedawca doradzi jaki będzie najlepszy wybór. Oczywiście musimy powiedzieć do jakiej pracy potrzebujemy i jakie ilości drewna będziemy musieli co roku porąbać. W sklepie pewnie zapłacimy do 5% drożej niż na allegro ale mamy gwarancję tego, że ktoś nam pomoże podjąć właściwą decyzję. Przy zakupie łuparki na allegro czy w sklepie internetowym zasugerujemy się ceną i nie zwrócimy uwagi na ważne aspekty które w późniejszym czasie mogą ułatwić nam pracę.

Czy wypożyczyć łuparkę?

Uważam, że przy łuparce warto zastanowić się nad wypożyczeniem. Łuparki używamy raz lub dwa razy w sezonie. W dobrych wypożyczalniach są to już łuparki pionowe z większą siła nacisku. Odpowiedni personel przeszkoli nas jak pracować łuparką żeby nie zrobić sobie krzywdy. Zaletą jest również to że nie wydajemy ogromnych pieniędzy i czekamy 10-15 lat aż maszyna się zamortyzuje. Nie musimy jej serwisować ani konserwować, nie zabiera nam miejsca w garażu ani nie służy jako wieszak w budynku gospodarczym. 

Reasumując uważam że najlepszą propozycją  w przypadku łuparki jest jej wynajem. Rezerwując termin w wypożyczalni możemy przez jeden dzień połupać kilka metrów sześciennych drewna do kominka czy na opał, ponosząc minimalne koszty.

Share This Post :

Comments

Log in or register to post comments